Co je tejpování?

Počeštěné slovo „tejpování“, správně však „kineziotaping“, se objevilo v přelomu 80. let jako standardní metoda ve sportovní odvětví. Jedná se o tejpovací barevnou pásku, která má dvě hlavní materiálové složky. Lepící složkou je akrylátové lepidlo, nosnou a funkční složkou tejpu je bavlněná textilie.

Princip působení tejpovací pásky je založen na natažení elastické pásky, která způsobuje tah kůže v okolních svalech a tím dochází k reflexnímu ovlivňování nejen kůže, ale i svalů v okolí aplikované pásky. Tím, že tejpy lepíme na povrch kůže, se tkáň nařasí, vytvoří se vrásnění, na jehož základě se zpřístupní stlačené lymfatické cévy.

 

 

 

Při poranění svalového aparátu dochází k tomu, že v poškozeném místě svalu může vzniknout i prasklina ve svalové buňce. Výstup tekutiny v mezibuněčné oblasti vede ke zvýšení tlaku, čímž jsou drážděny tlakové i bolestivé senzory. Následky jsou citelné – zvýšení napětí, bolest, tuhost a otok. Tejpy můžeme využít i po operacích, kdy místo zvýšení napětí (hypertonie) nastupuje snížení napětí – ochabnutí (hypotonie). Tento případ bych aplikoval až na doporučení vyšetřujícího lékaře. V obou případech se mohou svaly podpořit kineziotejpem. Po aplikaci kineziotejpu můžeme dosáhnout účinku zvýšení napětí (tonizace) nebo naopak snížení napětí (inhibice) ošetřeného svalu. Tah a správné uložení tejpu je proto rozhodující.

 

Jak dlouho mi tejpa vydrží?

Aplikované tejpy vydrží velmi dlouho. Samozřejmě, že záleží na mnoho faktorech (místo aplikace, frekvence pohybu s postiženým místem,atd), nicméně, přilepený kineziotejp vydrží i přes 14 dní na místě. Napomáhá tomu hypoalergenní akrylátové lepidlo, s nímž je tejpa vodě odolná. Doba aplikované pásky je však v rozmezí 4-7 dnů, po kterých je nutné tejpu odejmout. Před aplikováním tejpu doporučuji mít oblast aplikace oholenou. Chloupky zkracují dobu, po kterou tejp bude nalepeý. Mezi jednotlivými aplikacemi na téže místo je třeba vynechat alespoň 2 dny, aby tejpa samotné úponky svalu plně nenahradila a nezačalo svalstvo ochabovat. Celý cyklus opakovat 3-4 krát dle potřeby a rozsahu.

 

Aplikace tejpu není složitá, internet je plný „návodů“, jak jej použít. Nicméně není vhodné bez odborného proškolení a základní znalosti anatomie podomácku tejpy aplikovat. Po špatné fixaci se doba rekonvalescence prodlužuje, tejp může fungovat ve špatné trajektorii pohybu svalu a jeho účinek může být tudíž nežádoucí!!!

 

Výhody tejpování:

 

  • prevence před nácvikem nových pohybů spojených s fyzickou námahou
    (míčové sporty, gymnastika, box, manuální práce se zvýšenou fyzickou aktivitou,sedavé zaměstnání…)
  • odbourává bolesti ve svalech a kloubech
  • odlehčuje a podporuje svalový aparát v místě aplikace
  • urychluje poúrazovou rekonvalescenci (s doporučením od lékaře)
  • při použití nedochází k nežádoucím účinkům jako při jiných technikách (kompresní obvazy, sádra,…)
  • podporuje lymfatický a cévní systém